петак, 14. децембар 2012.

Gajenje Phalaenopsis hibrida - III deo

== SUPSTRAT ==

     Odrzavanje dobrog stanja korenovog sistema kod svih orhideja, pa tako i kod Phalaenopsis hibrida, je od presudnog znacaja za dobar rast biljke. Ukojiko je koren zdrav, sam podsticaj cvetanja je daleko laksi. U ovom postu bice price o supstratima koji se koriste za Phalaenopsis orhideje, njihovim komponentama, kao i o presadjivanju Phalaenopsis orhideja.

Phalaenopsis 'Sakura'

     U svom prirodnom stanistu, vecina Phalaenopsis vrsta su epifite, sto znaci da rastu na stablima ili granama drveca. Jos jednom da naglasim da epifite orhideje nisu paraziti, vec drvece koriste samo kao podporu za rast. Njihov koren je izlozen cirkulaciji vazduha, iz kog preuzimaju vlagu. Takodje, vlagu preuzimaju i iz kise i rose. Upravo iz tog razloga, kada je orhideja posadjena u posebnom supstratu u saksiji, mora se obezbediti dobra cirkulacija vazduha, ali i sposobnost supstrata da zadrzava hranljive materije i vlagu. Cirkulacija vazduha oko korena se poboljsava i stvaranjem otvora (rupa) na saksiji, kako na dnu, tako i sa strane. Za supstrat se najcesce koriste grubi materijali, jer omogucavaju dobru cirkulaciju vazduha kroz supstrat. Supstrati se cesto prave od kore raznih vrsta drveca, koja se kasnije preradjuje da bi se dobio odgovarajuci oblik i velicina komada.  Ucestalost presadjivanja zavisi od brzine rasta, staja supstrata i drugih uslova, a najcesce se presadjuju na 1-4 godine.

Zdrav korenov sistem

     Gotovo svi proizvodjaci orhideja, i mnogi uzgajivaci, prave sami svoj supstrat. Iskustvom se otkriva koji supstrat i koja kombinacija odgovara uslovima koje pruzamo svojim orhidejama. Iako vecina supstrata koji se danas koriste sadrzi koru drveta, postoje i alternativna resenja koja mogu u potpunosti zameniti ovakve supstrate. Tu se pre svega podrazumeva sfagnum mahovina, kokos table ili kokos cips, a dosta se koristi i diatomit (krecnjacka stena). Kao dodatak se koristi i perlit.

Komponente supstrata: 1 - kokos cips; 2 - sfagnum mahovina; 
3 - kokos tabla (kokos cigla); 4 - diatomit; 5 - perlit; 6 - kora drveta

     KORA DRVETA - Sveze spremljena kora drveta sama po sebi ne zadrzava mnogo vlage. Ukoliko se u njioj zasadi Phalaenopsis, problem moze da bude sto biljka ne dobija dovoljno vlage. Posle nekoliko ponovnih zalivanja vodom i hranljivim materijama, supstrat bolje zadrzava vodu, i vise odgovara orhideji. Medjutim, posle nekog vremena kora pocinje da se raspada, i to je vreme kada treba zameniti supstrat, jer pocinje da zadrzava previse vlage. Ovde veliku ulogu ima velicina komada kore koja se upotrebljava - sitniji komadici zadrzavaju vise vode i obrnuto. Kod nas se najcesce koristi kora cetinara, pre svega borova kora, jer sadrzi dosta smole, i zbog toga se sporije raspada, a takodje dobro upija vodu i hranljive materije

     SFAGNUM MAHOVINA - Supstrat sacinjen samo od sfagnum mahovine se pokazao kao najbolji supstrat za uzgajanje mladih Phalaenopsis orhideja, u toplim tropskim uslovima.One se sade u sfagnum posle premestanja iz boca (flask) u kojima su rasle od klijanja. Najcesce se koristi sfagnum koji potice sa Novog Zelanda ili Cilea. Medjutim, kad se ovaj supstrat koristi u hladnijim klimama, mora se voditi racuna kod zalivanja jer sfagnum zadrzava dosta vise vode od ostalih supstrata. Mnogo je lakse prezaliti orhideju koja raste u sfagnum mahovini nego onu zasadjenu u supstratu na bazi kore drveta.

Gotov supstrat za sadnju

     Zbog razlicitih osobina ovih i drugih komponenata koje se koriste za supstrate, najcesce svaki uzgajivac pravi kombinaciju koja mu najvise odgovara. Najcesce je osnova supstrata kora drveta, u koju se doda malo perlita ili kokos cipsa, kao i usitnjena sfagnum mahovina.


== PRESADJIVANJE ==


     Prilikom presadjivanja, treba voditi racuna da se lepo rasporedi supstrat u saksiji oko korena orhideje, kako ne bi ostalo praznih dzepova u saksiji. Supstrat, pogotovo ako je sitniji, se ne pritiska previse da ne bi zadrzavao mnogo vode. Takodje, 'lupanje' saksije o sto moze prouzrokovati da sitnije komponente supstrata propadnu na dno, i tako zadrzavaju vise vode. Pre presadjivanja orhideje u sfagnumu, treba ga prvo potopiti u vodu, i pre koriscenja iscediti. Prilikom presadjivanja neki uzgajivaci koriste vlazan supstrat, a neki suv.

Razvijen koren Phalaenopsis orhideje

     Takodje, treba voditi racuna da je orhideja posadjena na odgovarajucoj dubini, kao i da je stabilna. Saksija se puni supstratom do otprilike 1 ili 2cm od gornje ivice, kako bi se olaksalo zalivanje.

     Najcesce se koriste providne saksije da bi se pratio rast korena, kao i potreba za zalivanjem. Takodje, ukoliko je korenje Phalaenopsis orhideje izlozeno svetlu, u njemu se stvara hlorofil, i tako pomaze biljci u fotosintezi. Pored toga, jedan od razloga za providne saksije je sto korenje Phalaenopsis orhideje izbegava tamu, i vise ostaje u saksiji, nego kod orhideja posasjenih u tamne saksije. Korenje orhideja koje rastu u supstratu koji je sacinjen najvise od kore drveta, cesce raste izvan saksije, dok korenje kod orhideja posadjenih u sfagnum mahovini vise raste u samoj saksiji. Bez obzira na supstrat, posle nekog vremena dosta korenja ce rasti izvan saksije.

Phalaenopsis Brother Sara Gold

     Na narednoj slici ce vidi Phalaenopsis koji je prerastao svoju saksiju, i ima veoma malo supstrata. Phalaenopsis, kao i vecina epifitih orhideja, moze da se gaji i bez supstrata. Medjutim, neophodno je obezbediti visoku vlaznost vazduha, i cesce zalivanje. Vanda orhideje se gaje bez supstrata jer je potrebno da se koren sto pre osusi, ali se zalivaju skoro svakodnevno.


U narednom delu ce biti price o zalivanju i
 prihranjivanju Phalaenopsis orhideja.

Нема коментара:

Постави коментар